Luovuutta politiikkaan – Kreativitet i politiken osallistujat

Etusivu/ Ajankohtaista/ Luovuutta politiikkaan – Kreativitet i politiken osallistujat

Luovuutta politiikkaan -kampanjaviikko 5.-11.2.2024.

Toista kertaa järjestettävä Luovuutta politiikkaan – Kreativitet i politiken -viikko käynnistyy 5.2.2024. Kampanjaan on osallistumassa yli 60 eri taiteenalojen oppilaitosta eri puolilta maata.

Alla listaus kampanjaan ilmoittautuneista oppilaitoksista vaalipiireittäin. Osa oppilaitoksista toimii useammalla paikkakunnalla ja osa on laatinut ohjelmaa ja kutsunut vierailijoita myös yhdessä muiden oppilaitosten kanssa. Listaukseen päivitetään myös oppilaitoksissa kampanjaviikolla vierailevien poliitikkojen nimet.

Tiedot päivitetty 9.2.2024.

Kampanjaan osallistuvat oppilaitokset ja vierailijat vaalipiireittäin:

Helsinki

Itä-Helsingin musiikkiopisto vieraana: Maaret Castrén

Uusimaa

Espoon kuvataidekoulu vieraina: Ira Hietanen-Tanskanen, Jaana Valle, Jouni J Särkijärvi, Kaarina Järvenpää, Mervi Katainen ja Tommi Halkosaari

Espoon tanssiopisto vieraina: Noora Fagerström, Inka Hopsu, Mervi Katainen, Jaana Valle ja Johanna Värmälä

Espoon sirkus- ja teatterikoulu Esko vieraina: Bo Grönholm, Ira Hietanen-Tanskanen ja Mervi Katainen

Hurja Piruetti Länsi-Uudenmaan Tanssiopisto vieraina: Lea Adolfsson, Petteri Ahomaa, Camilla Grundström, Frank Holmlund, Johan Kvanström, Maj-Britt Malmen, Emilla Paarna-Junttila, Annika Pråhl, Kati Sointukangas, Anders Walls, Henrik Wikström ja Harry Yltävä

Keravan kuvataidekoulu, Keravan musiikkiopisto, Keravan tanssiopisto ja Vekarateatteri vieraina: Eeva Anundi, Säde Evilä, Samuli Isola, Jari Laukia, Essi Rytilä ja Laura Tulikorpi

Keski-Uudenmaan Tanssiopisto vieraana: Nea Karenius, Mira Lehtinen, Eemeli Peltonen ja Anna Yltävä

Musiikkiopisto Juvenalia vieraana: Kimmo Metsä

Sipoon musiikkikoulu, Sydkustens ordkonstskola ja Keravan tanssiopisto vieraana: Carola Juselius

Raaseporin kansalaisopisto ja Kuvataidekoulu Colorikus vieraina: Otto Långvik, Annika Pråhl ja Anita Westerholm

Raaseporin musiikkiopisto vieraina: Jan-Mikael Ekholm, Linnéa Henriksson, Annika Pråhl ja Anders Walls

Tanssiopisto Vinha (Karkkilan toimipiste) vieraina: Satu Ahjoniemi, Outi Pietiläinen ja Anna Tallgren

Tanssiopisto Vinha (Vihdin toimipiste) vieraana: Olli-Pekka Hatanpää, Satu Mali ja Tiina Noro

Tikkurilan Teatteri- ja Sirkuskoulu vieraina: Heli Hakala, Ulla Kaukola, Pirkko Letto, Elina Nykyri ja Säde Tahvanainen

Vantaan sanataidekoulu vieraana: Reija Friman ja Marita Knevel

Vihdin kuvataidekoulu vieraina: Eeva Hiila, Mikko Lasanen, Anita Lehikoinen, Satu Mali, Tiina Noro, Leila Terkomaa ja Ida Välimaa

Varsinais-Suomi

KONSTa Turun Seudun Kuvataidekoulu vieraana: Jarmo Laivoranta

Kulttuurikoulut Turunmaalla: Musiikkiopisto Arkipelag, Åbolands Teaterskola, Sydkustens ordkonstskola, Turunmaan Kuvataidekoulu KonsTila vieraina: Maj Björk, Tomas Björkroth, Päivi Lehtovaara, Juuso-Matias Maijanen ja Vesa Puranen

Salon kansalaisopisto ja Salon musiikkiopisto vieraina: Mira Blomqvist, Mikko Lundén ja Saku Nikkanen

Turun Nuori Teatteri vieraana: Eeva-Johanna Eloranta ja Mirka Muukkonen

Satakunta

Palmgren-konservatorio vieraana: Arto Nurmi

Ahvenanmaa

Häme

Etelä-Hämeen Tanssiopisto vieraina: Sari Auvinen, Raisa Laurila-Hakulinen, Suvi Louhelainen, Satu Pirttilä, Tiina Seppälä, Hanna Tuovila, Arja Tylli ja Marja Ukkola

Forssan kuvataidekoulu, Lounais-Hämeen musiikkiopisto ja Wahren-opisto vieraina: Sirkka-Liisa Ilvonen, Satu Järvinen, Pasi Vikman, Iida-Maria Viljanen ja Hannu Ylitalo

Riihimäen musiikkiopisto vieraina: Sari Auvinen, Jouni Eho, Tiia Hervala, Raisa Laurila-Hakulinen, Suvi Louhelainen ja Pekka Määttänen

Studio Dance & Joy vieraana: Minna Belik

Tanssistudio Dance Art Riihimäki vieraana: Miia Nahkuri 

Pirkanmaa

Käsityö- ja muotoilukoulu Näpsä, Pirkanmaan musiikkiopisto, Sara Hildén Akatemia, Sorin sirkus, Suomen Teatteriopisto ja Tampereen konservatorio vieraana: Heli Lehtelä ja Inna Rokosa

Merikanto-opisto vieraina: Eveliina Helpiölä, Ilkka Hjerppe, Keijo Kaleva, Timo Musturi, Riitta Mäki, Arja Ollikainen ja Tomi Voronin

Kaakkois-Suomi

Mikkelin kansalaisopisto, Mikkelin musiikkiopisto, Tanssikoulu Carmencita vieraana: Katriina Janhunen, Heli Kauppinen ja Antti Pakarinen

Lappeenrannan kuvataidekoulu, Lappeenrannan musiikkiopisto, Lappeenrannan Tanssiopisto, Taidekoulu Estradi, Taito käsityö- ja muotoilukeskus Etelä-Suomi vieraina: Hanna Holopainen, Juhani Junnilainen ja Sanna Koskenranta

Lappeenrannan musiikkiopisto vieraana: Saana Kokko

Lappeenrannan tanssiopisto vieraina: Linda Brandt-Ahde, Ville Hokkanen, Virpi Junttila ja Jussi Tauriainen

Taidekoulu Estradi vieraina: Linda Brandt-Ahde, Ville Hokkanen, Leena Lipiäinen-Medjeral ja Eveliina Lohko

Pohjois-Kymen musiikkiopisto vieraina: Henna Hovi ja Timo Lehmusmetsä

Taidekoulu Estradi vieraana: Ville Hokkanen

Savo-Karjala

Arkkitehtuuri- ja ympäristökulttuurikoulu Lastu vieraana: Yrjö Ronkainen

Joensuun konservatorio vieraana: Päivi-Birgitta Eteläpää

Kuopion konservatorio vieraina: Tanja Airaksinen, Aleksi Eskelinen, Jaakko Kosunen ja Mika Wallius

Vaasa

Keski-Pohjanmaan TAITO käsityökoulu vieraina: Hanna-Leena Mattila ja Raili Myllylä

Lapuan kansalaisopisto, Lapuan kuvataidekoulu ja Lapuan musiikkiopisto vieraina: Juha Hella, Eeva Jylhä Sari Oja-Lipasti ja Kai Pöntinen

Vaasan kaupungin opistot Kuula-opisto ja TaiKon vieraana: Lotta Alhonnoro

Keski-Suomi

Oulu

Kajaani Dancen tanssikoulu vieraina: Mikko Ala-Kärppä, Teuvo Hatva, Silja Keränen, Merja Kyllönen ja Aki Räisänen

Oulun konservatorio vieraina: Tuula Ala-Aho, Jari Laru, Mari Kärkkäinen, Theresa Mäkinen, Tuuli Pohjola, Lyly Rajala ja Pekka Ylönen

Oulun taidekoulu vieraina: Suvi Helanen, Latekoe Lawson Hellu, Päivi Hirsso, Jari Laru, Tuija Pohjola, Lyly Rajala ja Mirja Vehkaperä

Lappi